Usługi

W ramach projektu realizowane będą następujące usługi:


1. Indywidualna diagnoza Uczestnika Projektu z opracowaniem Indywidualnej Ścieżki Reintegracji
(6 godzin/osoba) – 
Usługa ma na celu diagnozę indywidualną potrzeb i potencjałów. Ścieżka reintegracji (IŚR) to zestaw kompleksowych i zindywidualizowanych form wsparcia mających na celu wyprowadzenie osób z ubóstwa i wykluczenia społecznego. Proces wsparcia odbywa się̨ w oparciu IŚR, stworzoną przez specjalistów - doradcę zawodowego i psychologa z uwzględnieniem diagnozy sytuacji problemowej, zasobów, potencjału, predyspozycji, potrzeb i oczekiwań.

2. Blok miękkich kompetencji społecznych. Każdy z uczestników odbędzie wymienione poniżej wsparcie:

  • Indywidualne spotkania z psychologiem (6 godzin/osoba), wzmocnienie poczucia własnej wartości, poprawa funkcjonowania psychospołecznego i integracja społeczno-zawodowa dzięki zmianie osobowości, mentalności poprzez indywidualne poradnictwo psychologiczne. Zajęcia umiejętności kompetencji społecznych z zakresu pełnienia ról społecznych, dostosowania się do wymogów społeczeństwa, rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji oraz pomoc uczestnikom mającym trudności z przystosowaniem się do nowej sytuacji spowodowanej utratą pracy lub możliwością utraty pracy.
  • Grupowy trening interpersonalny (24 godzin na grupę/12 osób w grupie, 3 dni po 8 godzin), przykładowe zagadnienia poruszane podczas wsparcia: rozwój i doskonalenie umiejętności interpersonalnych niezbędnych w przeciwstawianiu się sytuacji bezradności i wykluczeniu społecznemu, budowanie poczucia własnej wartości, nauczenie się podstawowych zasad komunikacji interpersonalnej itp.

3. Blok miękkich kompetencji zawodowych. Każdy z uczestników w grupie odbędzie wymienione poniżej spotkanie:

Warsztat zawodowych kompetencji interpersonalnych (12 osób w grupie/8 godzin), przykładowe zagadnienia poruszane na spotkaniu: poznanie siebie samego i swoich potrzeb, kształtowanie umiejętności formułowania celów życiowych i zawodowych, budowanie poczucia własnej wartości itp.

• Rynek pracy i warsztat edukacyjny (12 osób w grupie/8 godzin), przykładowe zagadnienia poruszane na spotkaniu: poruszanie się po rynku pracy, pisanie CV, budowanie kluczowych zasobów takich jak: doświadczenie zawodowe, umiejętności społeczne, wiedza i inteligencja emocjonalna. Będą poruszane też następujące tematy z zakresu równości płci: wpływ stereotypów na funkcjonowanie zawodowe i społeczne kobiet i mężczyzn.

• Warsztat autoprezentacji (12 osób w grupie/8 godzin), przykładowe zagadnienia poruszane na spotkaniu: podniesienie umiejętności interpersonalnych uczestnika projektu w zakresie tworzenia własnego wizerunku podczas rozmowy kwalifikacyjne, uświadomienie roli jaką pełni autoprezentacja, uzyskanie wiedzy dotyczącej technik autoprezentacyjnych itp.

4. Szkolenia/Kursy podnoszące kompetencje i kwalifikacje zawodowe (12 osób w grupie / średnio 120 godzin na grupę). Tematyka zostanie dostosowana do wyników zdiagnozowanych w zadaniu 1 do potrzeb szkoleniowych, oczekiwań i braków kwalifikacyjnych UP i lokalnego rynku pracy na podstawie analiz własnych, analiz monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych województwa Lubelskiego, aktualnych ofert pracy na rynku. Celem zadania jest nabycie, podwyższenie lub dostosowanie kompetencji i kwalifikacji zawodowych.

5. Kompleksowe i indywidualne pośrednictwo pracy (6 godzin/osoba) – Celem jest wsparcie w zakresie poszukiwania pracy oraz znalezienia zatrudnienia zgodnie z posiadanymi i nabytymi kwalifikacjami oraz kompetencjami. Program pośrednictwa przewiduje między innymi: przeanalizowanie opinii doradcy zawodowego, przyjęcie planu działań i współpracy na linii pośrednik – uczestnik, wyszukiwanie ofert pracy oraz dopasowanie ofert pracy do profilu uczestnika itp.

6. Wysokiej jakości staże zawodowe (3 miesiące/osoba) – każdy z 60 uczestników projektu odbędzie trzymiesięczne staże zawodowe. Staże zawodowe dobierane będą względem predyspozycji każdego z uczestników oraz zgodnie z ukończonym szkoleniem zawodowym, w celu zdobycia doświadczenia zawodowego. Uczestnicy po zakończeniu stażu zawodowego otrzymają zaświadczenie z opinią pracodawcy.

 

Dla wszystkich osób biorących udział w projekcie przewidziane jest:

•    stypendium szkoleniowe (6,89 /h brutto)1
•    stypendium stażowe (1 033,70 zł brutto/ miesiąc)1
•    zwrot kosztów dojazdu
•    wyżywienie, poczęstunek podczas zajęć
•    bezpłatne formy wsparcia (indywidualne poradnictwo, szkolenia zawodowe, pośrednictwo pracy)
•    profesjonalną i doświadczoną kadrę specjalistów prowadzących zajęcia
•    materiały piśmiennicze (długopis, notatnik),
•    materiały dydaktyczne (podręcznik).
•    zaświadczenie o ukończeniu szkolenia
•    zaświadczenie o ukończeniu staży wraz z opinią pracodawcy
•    pokrycie kosztów egzaminów
•    pokrycie kosztów badań lekarskich

1 Zgodnie z Wytycznymi w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków EFS w obszarze rynku pracy, oraz art.72 ust. 1 pkt. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Script logo